آشنایی با برچسب انرژِی | اهمیت برچسب انرژی

برچسب انرژِی :

استفاده از اطلاعات برچسب انرژِی نیازمند اطلاعات پایه ای است که در این مقاله قصد داریم به شما ارائه نماییم .

بدون شک ماو شما و همه مردم روی زمین به دنبال بهیه بهترین وسیله جهت استفاده در زندگی روز مره مان هستیم و تهیه بهترین وسیله جهت استفاده خصوصا” در مورد وسایل برقی که در عصر تکنولوژی دارای تنوع بسیاری است و هر روزه با تعداد قابل توجهی از آنها سرو کار داریم از اهمیت بیشتری برخوردار است .

می دانی چرا ؟ چون در انتخاب وخرید هر وسیله برقی اطمینان از ایمنی ، کیفیت ، کمیت، در بازدهی و میزان مصرف انرژی آن وسیله بسیار با اهمیت و ضروری است .

از شما می پرسم : آیا می دانید؟ از موارد پیشنهادی ذیل کدامیک شرط لازم و کدامیک شرط ضروری در انتخاب وتهیه کالا خصوصا” وسایل برقی محسوب می شوند چرا؟

برچسب انرژِی
برچسب انرژِی

موارد پیشنهادی :

خوب است بدانید : اولین استاندارد مصرف انرژی در کشور ما برای یخچال و فریزها انجام شد و کلیه کارخانه ها ی سازنده ملزم به رعایت آن در تولید محصولات خود شده اند.

۱ـ توجه به شکل ظاهــــری کالا

۲ـ توجه به مدل کالا

۳ـ توجه به کارخانه ســازنده کالا

۴ـ توجه به تکنولوژی ساخت کالا

۵ـ توجه به نشان استانـدارد کالا

۶ـ توجه به برچسب انرژی کالا

خوشحالیم که ما و شما با یکدیگر هم عقیدم ایم . کامـــــلا” درست است . تمام موارد اشاره شده جزءشرطهای لازم در انتخاب یک کالا محسوب می شوند .اما همانگونه که شما نیز می دانید توجه به نشان استاندارد و برچسب انرژی از شرطهای ضروری در انتخــاب و تهیه وسایل برقی خانگی محسوب می شوند.

آیا می دانید چرا؟ کاملا” با شما موافقم ! و کاملا” درست حدس زده ایــد چرا که این علائم ، اطلاعات بسیار مفیدی در زمینه ایمنی و بازدهی وسایل برقی با توجه به خدماتی که ارائه می دهند در اختیار خریدار خود می گذارند.

آیا می دانید : با توجه به با توجه به معیارهای مختلف تعیین شده از سوی موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران در کشور ما بیش از ۶ نوع آرم استاندارد که نشان دهنده کیفیت ، سلامت و ایمنی محصولات عرضه شده در بازار می باشند، وجود دارد .

یک نکته مهم :

با توجه به توضیحات مشخص شد که نشان استاندارد بر روی وسایل برقی ، بیانگر بازدهی و میزان مصرف انرژی در آنها نیست ،بلکه فقط نشان دهنده ایمنی و عملکرد خوب دستگه مورد نظر است . آیا به نظر شماه تنها اطمنیان از ایمنی و عملکرد دستگاه برای تهیه بهترین وسیله برقی کافی است؟

مسلما” خیر : چرا که اطمینان از ایمنی و عملکرد یک دستگه لزوما” تضمین کننده کارایی و پایین بودن میزان مصرف انرژی در آن وسیله نیست.

معرفی برچسب انرژی:

برچسب انرژی امروزه در اغلب کشورهای جهان وجود دارد و مصرف‎کنندگان وسایل خانگی را با میزان کارایی هر یک از وسایل خانگی آشنا می‎کند. همچنین اطلاعات مشترک مهم و با ارزش زیر در همهٔ وسایل برقی و اختصاصی در مورد هر دستگاه را اختیار مصرف‎کنندگان قرار می‎دهد.

برچسب انرژی به وسیله ۷ حرف از حروف الفبای زبان انگلیسی درجه‎بندی شده است که هر حرف مٌعَرِف درجه‎ای از کارایی دستگاه می‎باشد. به عنوان مثال حرف A (آ) معرف بازدهی بیشتر و مصرف انرژی کمتر است و حرف G(ج) معرف بازدهی کمتر و مصرف انرژی بیشتر در هر دستگاه می‎باشد.

تمامی برچسبهای انرژی حاوی این اطلاعات مشترک هستند:

اطلاعات مشترک:

۱ـ علامت تجاری شرکت سازنده

۲ـ نام شرکت سازنده

۳ـ مدل دستگاه

۴ـ میزان کارایی دستگاه نسبت به انرژی مورد نیاز دستگاه

لازم به ذکر است که برچسب مصرف انرژی اطلاعات اختصاصی و مناسب هر دستگاه را نیز به مصرف‎کننده ارائه می‎دهد که با توجه به آنها می‎توان مناسب‎ترین وسیله را جهت مصرف تهیه نمود.

آیا می دانید : فواید استفاده از برچسب انرژی چیست ؟

استفاده از برچسب انرژی مزایا و فواید گوناگونی برای مصرف کنندگان اینگونه وسایل دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انتخاب درست و آگاهانه مردم در هنگام خرید وسایل برقی خانگی

آشنا ساختن مصرف کنندگان با میزان کارآیی و بازدهی وسایل برقی خانگی

بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی

کاهش هزینه انرژی مصرفی در خانواده

کاهش آلودگی محیط زیست

ارائه اطلاعات مشترک در هر وسیله و ویژه درمورد هر وسیله

نشان استاندارد

آیا می دانید چرا؟ چون یخچال فریزها مهمترین مصرف کنندگان انرژی در بین سایر وسایل برقی خانگی هستند . یخچال و فریزرها به تنهایی درسال ۱۳۸۰ حدود ۱۶ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف کرده اند.

یا می دانید : در حال حاضر در کشور ما بیش از ۱۸ میلیون یخچال و فریزر وجود دارد که سالانه حدود ۰۰۰/۳۰۰/۱ دستگاه نیز به آن اضافه می شود .

آیا می دانید : روزانه به طور میانگین ۲۲ بار در یخچال بازو بسته می شود.

آیا می دانید : برای تولید برق یک یخچال و فریزر سالانه ۴۰۰ کیلوگرم گاز گلخانه ای وارد جو زمین می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحات آشنایی با الکتروموتور ها و راه اندازی الکتروموتور ها مراجعه نمایید .

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.