انواع موتور پمپ آب کشاورزی

آب برای کشاورزی کارآمد، بسیار ضروری است. اغلب چنین آبی در منابع مختلفی مانند چاه‌ها، برکه‌ها، چاه‌ها، نهرها و رودخانه‌ها یافت می‌شود. دستگاه موتور پمپ آب کشاورزی موثرترین وسیله برای برداشتن آب از این منابع است. انواع مختلفی از پمپ ها موجود است. انتخاب نوع پمپ مناسب به بالابر مکش و سر تحویل بستگی دارد.

پمپ آب گریز از مرکز بیشتر برای مصارف کشاورزی استفاده می شود، این یک ماشین دوار است که در آن یک پروانه در داخل یک محفظه می چرخد، مایع را در مرکز آن می کشد و مایع را از طریق یک سوراخ در کنار بدنه به دلیل گریز از مرکز بیرون می اندازد.در این مقاله به بررسی انواع موتور پمپ آب کشاورزی پرداخته ایم.

موتور پمپ آب کشاورزی چیست؟

موتور پمپ آب کشاورزی موثرترین دستگاه برای اهداف آبیاری مزارع کشاورزی است. آنها نقش اساسی در آبیاری کشاورزی دارند زیرا آب را از منبع به زمین کشاورزی پمپاژ می کنند. پمپ ها را می توان برای بسیاری از انواع آبیاری مانند قطره ای، بارانی و استفاده از لوله کشی استفاده کرد.

انواع ماشین های پمپ آب با سوخت های متنوع در بازار موجود است. برخی از انواع آن عبارتند از: ماشین های پمپ آب گازوئیلی، بنزینی، نفت سفید و برقی. آنها بر اساس بودجه، اندازه زمین، منبع آب، منابع برق مورد نیاز انتخاب می شوند.

از کاربردهای پمپ آب می توان به مصارف خانگی، آبیاری مزارع، مصارف کشاورزی، پمپ غوطه ور در چشمه ها، چاه ها، چاهک ها و مخازن آب اشاره کرد.

 

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

در زیر لیستی از انواع دستگاه پمپ آب کشاورزی بر اساس کارکرد سوخت آورده شده است:

موتور پمپ آب کشاورزی بنزینی:

همانطور که از نام نشان می دهد این پمپ ها با استفاده از یک موتور بنزینی 4 زمانه کار می کنند که قادر است آب را به طور موثر از منبع به میدان پمپاژ کند. مشخصات عبارتند از:

قدرت نامی: 1.5 اسب بخار تا 6 اسب بخار
حجم: 98 تا 212 سی سی
سرعت: 3600 دور در دقیقه
موتور: 4 زمانه، هوا خنک
ظرفیت مخزن سوخت: 1.3 تا 3.6 لیتر
مصرف سوخت: 700 تا 1800 میلی لیتر در ساعت

 

موتور پمپ آب کشاورزی دیزلی:

این پمپ های آب که با موتور 4 زمانه سوخت دیزل کار می کنند دارای یک سیلندر هستند.

مشخصات عبارتند از:

توان نامی: 3.6 تا 4 کیلو وات
حجم: 247 تا 296 سی سی
ظرفیت مخزن سوخت: 2.5 تا 3.5 لیتر
مصرف سوخت: 290 تا 308 گرم در کیلووات ساعت

 

موتور پمپ آب کشاورزی با بنزین سفید:

پمپ های آب موتور نفت سفید از سوخت بنزین برای راه اندازی استفاده می کنند اما با سوخت نفت سفید کار می کنند. این یک موتور مقرون به صرفه است. مشخصات عبارتند از:

قدرت نامی: 3.3 تا 4.1 اسب بخار
موتور: 4 زمانه

نحوه عملکرد موتور پمپ آب کشاورزی

قبل از راه اندازی پمپ، لازم است با پر کردن آب در لوله مکش، هوا از محفظه پمپ و لوله مکش خارج شود. اگر هوا در لوله مکش باقی بماند پمپ کار نخواهد کرد.

پروانه با سرعت زیاد توسط یک موتور الکتریکی یا یک موتور می چرخد. به محض شروع چرخش پروانه، پره ها باعث چرخش آب با پروانه می شوند و سرعت بالایی به آب می دهند. از این رو آب در پروانه به بیرون پرتاب می شود. آب ساکن چاه در فشار اتمسفر است، بنابراین آب به دلیل اختلاف فشار به داخل لوله مکش می رود. به این ترتیب جریان مداوم آب در پمپ حفظ می شود.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.