انواع موتور پمپ آب کشاورزی

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

آب برای کشاورزی کارآمد، بسیار ضروری است. اغلب چنین آبی در منابع مختلفی مانند چاه‌ها، برکه‌ها، چاه‌ها، نهرها و رودخانه‌ها یافت می‌شود. دستگاه موتور پمپ آب کشاورزی موثرترین وسیله برای برداشتن آب از این منابع است. انواع مختلفی از پمپ ها موجود است. انتخاب نوع پمپ مناسب به بالابر مکش و سر تحویل بستگی دارد.

پمپ آب گریز از مرکز بیشتر برای مصارف کشاورزی استفاده می شود، این یک ماشین دوار است که در آن یک پروانه در داخل یک محفظه می چرخد، مایع را در مرکز آن می کشد و مایع را از طریق یک سوراخ در کنار بدنه به دلیل گریز از مرکز بیرون می اندازد.در این مقاله به بررسی انواع موتور پمپ آب کشاورزی پرداخته ایم.

با توجه به صنعتی شدن تمامی مشاغل فعلی از جمله کشاورزی، کاربرد فناوری علمی و فنی در تولید نیز رو به افزایش است. به خصوص استفاده از موتور پمپ آب برای کشاورزی بیشتر از قبل مورد توجه قرار می گیرد. پمپ های آب برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی مزایای برجسته زیادی به ارمغان می آورد. بیایید در مقاله امروز با جزئیات بیشتر آشنا شویم.

موتور پمپ آب کشاورزی چیست؟

موتور پمپ آب کشاورزی موثرترین دستگاه برای اهداف آبیاری مزارع کشاورزی است. آنها نقش اساسی در آبیاری کشاورزی دارند زیرا آب را از منبع به زمین کشاورزی پمپاژ می کنند. پمپ ها را می توان برای بسیاری از انواع آبیاری مانند قطره ای، بارانی و استفاده از لوله کشی استفاده کرد.

انواع ماشین های پمپ آب با سوخت های متنوع در بازار موجود است. برخی از انواع آن عبارتند از: ماشین های پمپ آب گازوئیلی، بنزینی، نفت سفید و برقی. آنها بر اساس بودجه، اندازه زمین، منبع آب، منابع برق مورد نیاز انتخاب می شوند.

موتور پمپ آب کشاورزی یک سیستم ماشین آب است که به منظور تامین آب برای تولیدات کشاورزی به کار گرفته می شود. با استفاده از این نوع ماشین ها، افراد می توانند بدون اتلاف زمان، آب بیشتری را برای گیاهان در طول فرآیند تولید تامین کنند.

در حال حاضر در بازار پمپ آب کشاورزی در انواع مختلف در بازار عرضه می‌شود.انواع مختلف آن را بسته به نیاز و اهداف استفاده را باید انتخاب کنید. این دستگاه همچنین به دلیل قیمت مناسب و عملکرد برتر آن در کشاورزی بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از کاربردهای پمپ آب می توان به مصارف خانگی، آبیاری مزارع، مصارف کشاورزی، پمپ غوطه ور در چشمه ها، چاه ها، چاهک ها و مخازن آب اشاره کرد.

مزیت موتور پمپ آب کشاورزی

موتور پمپ آب کشاورزی مزایای برجسته زیادی را به کاربران می دهد، در ادامه مطلب با مهمترین مزیت انها اشاره می‌کنیم‌.

صرفه جویی در تلاش برای کاربران:

امروزه برای کشاورزی باید به صورت دوره ای برای گیاهان آب تهیه کنیم یا در فصول گرم سال برای  تامین آب گیاهان برای حمل و انتقال آب برای آبیاری باید تلاش زیادی کنیم.

هنگام نصب سیستم پمپ آب برای کشاورزی، دیگر نیازی به حمل یا انتفال دستی آب برای آبیاری ندارید. علاوه بر این، این سیستم بسته به مقدار مصرف و میزان نیاز گیاهان، آب کافی را برای آبیاری در اختیار شما قرار می دهد و نیازی به نیروی بونی شما نیست و کمتر خسته خواهید شد.

 صرفه جویی در وقت:

مزیت بعدی که سیستم موتور پمپ آب کشاورزی برای افراد به ارمغان می آورد، صرفه جویی در زمان است. به جای ساعت ها منتطر ماندن برای آبیاری کامل گیاهان، فقط باید سیستم آبیاری را روشن کنید و آب را بادفشار بالا می توان با این پمپ  پمپاژ کرد و می توانید بلافاصله گیاهان را آبیاری کنید. این باعث می شود تا زمان زیادی برای خودتان صرفه جویی کنید.

طراحی جمع و جور و راحت:

موتور پمپ آب کشاورزی بسیار کوچک است، بنابراین برای کاربران حمل و استفاده از آن بسیار راحت است. این پمپ ها را می‌توان به راحتی با خود حمل کرد. وزن دستگاه نیز بسیار سبک است که به سرعت حرکت دستگاه کمک می کند. علاوه بر این، این دستگاه در ابعاد جمع و جور طراحی شده است، بنابراین می توانید ان را در فضای کوچک و بلرزک و …. به آسانی جا دهید. اندازه کوچک نیز انتخاب محل نصب آن را برای شما آسان تر می کند.

 

مقدار آب برای آبیاری پایدار و قوی است:

در حال حاضر در بازار انواع بسیاری از پمپ های آب کشاورزی مدرن وجود دارد که با نیروی پمپاژ آب قوی و فشار پایدار ارتقا یافته اند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مکان مناسبی را برای قرار دادن پمپ انتخاب کنید و پمپ را در جهتی که می خواهید حرکت دهید تا بتوانید تمام مکان های اطراف را که می خواهید آبیاری کنید.

برای به دست آوردن این کارکرد، طراحی خط لوله نیز بسیار مهم است، شما باید لوله های پیشرفته را انتخاب کنید تا حتی اگر پمپ برای مدت طولانی کار کند، نیروی آبیاری و همچنین سطح آبیاری بدون تغییر باقی بماند، قطعاً زمان آبیاری را مطابق انتظار شما برآورده می کند.

قیمت مناسب:

برای پمپ های کشاورزی، قیمت بالا نیست، هر کشاورز می تواند ان را برای بازدهی مطلوب محصول خود خریداری کند. بسته به تکنولوژی و کیفیت قیمت آن متفاوت است.

علاوه بر این، بسته به طراحی، تامین کننده دستگاه، عملکرد هر نوع پمپ، قیمت نیز متفاوت خواهد بود.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

در زیر لیستی از انواع دستگاه پمپ آب کشاورزی بر اساس کارکرد سوخت آورده شده است:

موتور پمپ آب کشاورزی بنزینی:

همانطور که از نام نشان می دهد این پمپ ها با استفاده از یک موتور بنزینی 4 زمانه کار می کنند که قادر است آب را به طور موثر از منبع به میدان پمپاژ کند. مشخصات عبارتند از:

قدرت نامی: 1.5 اسب بخار تا 6 اسب بخار
حجم: 98 تا 212 سی سی
سرعت: 3600 دور در دقیقه
موتور: 4 زمانه، هوا خنک
ظرفیت مخزن سوخت: 1.3 تا 3.6 لیتر
مصرف سوخت: 700 تا 1800 میلی لیتر در ساعت

 

موتور پمپ آب کشاورزی دیزلی:

این پمپ های آب که با موتور 4 زمانه سوخت دیزل کار می کنند دارای یک سیلندر هستند.

مشخصات عبارتند از:

توان نامی: 3.6 تا 4 کیلو وات
حجم: 247 تا 296 سی سی
ظرفیت مخزن سوخت: 2.5 تا 3.5 لیتر
مصرف سوخت: 290 تا 308 گرم در کیلووات ساعت

 

موتور پمپ آب کشاورزی با بنزین سفید:

پمپ های آب موتور نفت سفید از سوخت بنزین برای راه اندازی استفاده می کنند اما با سوخت نفت سفید کار می کنند. این یک موتور مقرون به صرفه است. مشخصات عبارتند از:

قدرت نامی: 3.3 تا 4.1 اسب بخار
موتور: 4 زمانه

انتخاب موتور پمپ آب کشاورزی

در حال حاضر در بازار انواع مختلفی از موتور پمپ آب کشاورزی وجود دارد. انتخاب نوع پمپ مناسب به نیاز استفاده و همچنین هدف استفاده بستگی دارد. با این حال، امروز باید با انواع پمپ های آب برای کشاورزی نیز آشنا شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. به طور خاص، در حال حاضر پمپ های آب کشاورزی شامل  موارد زیر می‌شوند‌.

پمپ تقویت کننده آب کشاورزی:

امروزه این پمپ به طور گسترده در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. این سری پمپ دارای مزیت برجسته ای در افزایش فشار آب در مواردی است که آب پمپ شده ضعیف است و فشار کافی ندارد.

در تولیدات کشاورزی امروزی، تامین آب و زهکشی دو عامل بسیار مهم هستند. بوستر پمپ ها با عملکرد برجسته خود کمک موثر کشاورزان در آبیاری هستند.

این نوع بوستر پمپ با مواد مقاوم در برابر اثرات عوامل محیطی خارجی طراحی شده است. بنابراین، مهم نیست که پمپ را در چه محیطی قرار می دهید، بابت زنگ زدگی، فرسودگی و…نگران نشوید.

 

پمپ آب کشاورزی سانتریفیوژ خود پرایمینگ:

در میان خطوط فعلی پمپ آب، پمپ های گریز از مرکز خود پرایمینگ نیز بسیار محبوب هستند و مورد علاقه بسیاری از افراد هستند. این یک دستگاه جدید با طراحی انعطاف پذیر و عملکرد برجسته است. این سری از پمپ ها همچنین مشکل تمام شدن آب را به دلیل کار نکردن پمپ حل می کند و کاربر را ملزم به پرایم خودکار می کند.

این نوع پمپ آب گریز از مرکز علاوه بر ویژگی بارز عدم نیاز به پرایم دستی، می تواند آب را در عمق 20 متری نیز پمپاژ و جذب کند. این نیز یکی از احتمالات و دلایلی است که بسیاری از افراد این نوع پمپ آب را ترجیح می دهند. به اندازه کافی آب زیرزمینی را جذب می کند تا مردم از آن برای آبیاری محصولات استفاده کنند.

 

موتور پمپ آب کشاورزی شناور:

این دستگاه پرکاربردترین خط پمپ در پمپ های امروزی است. این دستگاه دارای طراحی بسیار خاصی است، فقط کافی است آن را زیر مناطقی مانند دریاچه ها، برکه ها، رودخانه ها، .. رها کنید تا آب آبیاری شما را تامین کند. برای جاهایی که گل، ماسه، خاک و .. هستند نیازی به نگرانی نیست، زیرا باعث گرفتگی آن نخواهند شد. این نوع پمپ در بین پرورش دهندگان آبزی پروری نیز بسیار محبوب است.

نحوه عملکرد موتور پمپ آب کشاورزی

قبل از راه اندازی پمپ، لازم است با پر کردن آب در لوله مکش، هوا از محفظه پمپ و لوله مکش خارج شود. اگر هوا در لوله مکش باقی بماند پمپ کار نخواهد کرد.

پروانه با سرعت زیاد توسط یک موتور الکتریکی یا یک موتور می چرخد. به محض شروع چرخش پروانه، پره ها باعث چرخش آب با پروانه می شوند و سرعت بالایی به آب می دهند. از این رو آب در پروانه به بیرون پرتاب می شود. آب ساکن چاه در فشار اتمسفر است، بنابراین آب به دلیل اختلاف فشار به داخل لوله مکش می رود. به این ترتیب جریان مداوم آب در پمپ حفظ می شود.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *