گیج فشار

گیج فشار

امروز برای کنترل و تعادل فشار مایع و گاز  سیستم لوله‌کشی‌های  سیالات در صنایع گوناگون از ابزار‌های پیشرفته به خصوص گیج فشار استفاده می‌شود. این ابزار با هدف نمایش دادن تغییرات فشار به صورت داده‌های دیجیتالی در صفحه نمایشگر به اپراتور به کار گرفته می‌شود. در ضمن نام دیگر این ابزار اندازه‌گیری  مانومتر و پرشر‌گیج می‌باشد.

همانطور که می‌دانیم، تعادل و تنظیم فرآیند فیزیکی در صنایع‌های مختلف مهم‌ترین بخش تولیدات می‌باشد، بدین سان صاحبان صنعت در راستای تعادل و کنترل فرآیند‌های صنعتی از مانومتر‌ها بهره گرفته‌اند. ناگفته نماند، پرشر‌گیج‌‌ها براساس نوع فرآیند تولیدات صنعتی و نیز میزان کارایی و عملکرد در انواع مختلف تولید و تهیه شده‌اند.

از این رو صاحبان صنعت در راستای تولیدات باکیفیت و مطلوب، افزایش طول عمر قطعات و تجهیزات صنعتی، پایدار بودن صنعت، نیز حفظ امنیت و ایمنی دستگاه‌ها و غیره از ابزار‌های اندازه‌گیری پیشرفته که مکانیسم و عملکرد آن‌ها بسیار دقیق و میلی متری می‌باشند؛ بهره گرفته‌اند.

گیج فشار‌های قاعدتاً بر مبنای ستون مایع یا جیوه در درون یک مخزن قرار گرفته‌اند، مکانیزم و فرآیند آن‌ها به این گونه می‌باشد، تغییرات فشار در شرایط مختلف سبب تغییر ارتفاع ستون مایع اعم از آب و حیوه گردیده ‌است، در نتیجه تغییرات فشار براساس اندازه گیری و کنترل تغییرات ارتفاع جیوه و آب به دست می‌آید.

گیج فشار بسیار متعدد بوده‌اند که براساس مکانیسم، سنسور و تکنیک‌های اندازه‌گیری در انواع مختلف از جمله دیجیتال، مطلق، نسبی و غیره تولید شده‌اند.

در این خصوص نکاتی قابل ذکر است با ما همراه باشید.

 انواع گیج‌ فشار‌ها

پرشرگیج‌ها براساس نوع مکانیزم سازه و میزان کارایی آن‌ها در انواع متعدد مختلف با کارایی متعدد تولید و تهیه شده‌اند، که در مباحث به ذکر برترین و پرفروش‌ترین مدل آن‌ها پرداخته‌ایم‌.

  • دیاگرافمی
  • خشک
  • عقربه‌ای
  • روغنی
  • تفاضلی
  • اکسیژن( آب، هوا)
  • خلاء
  • تست
  • بوردون تیوب
  • و سایر موارد

گیج فشار خشک

این نوع محصول یکی از متداولترین  نوع گیج فشار‌ها می‌باشد، که در راستای کنترل فشار در پوروسه‌های صنعتی تولید شده‌اند. مدل fg این نوع پرشرگیج‌ها در پروژه‌های تاسیساتی بسیار کارآمد و کاربردی می‌باشند. این نوع گیج فشار‌های بر خلاف گیج فشار روغنی درون آن خالی می‌باشد، عقربه ها میزان فشار مایع را نشان می‌دهد. اما نکته‌ای مهم در خصوص این نوع گیج فشار قابل بیان می‌باشد، آن این می‌باشد، لوله‌های که به گیج فشار وصل می‌باشند، لرزش و ارتعاش بسیاری به همراه دارند، بدین سان نمی‌توان میزان دقیق فشار سنجید. در ضمن لرزش سیستم‌های مکانیکی یکی دیگر از عوامل ایجاد ارتعاشات می‌باشند.

در خصوص متریال به کار رفته در این نوع گیج فشار باید گفت جنس بدنه آن از آلومینیوم مرغوب می‌باشد. اما در کل جنس بدنه گیج فشار‌های از برنج، استیل و کروم تولید شده‌اند.

نا گفته نماند؛ این نوع محصول از اقتصادی مقرون به هستند.

 

گیج فشار بوردون تیوب

یکی از پر کاربردترین و پیشرفته‌ترین نوع می‌باشد، که حساسیت و دقت بالایی در اندازه فشار برخوردار هستند، این نوع گیج فشار‌ها از یک لوله بوردن تشکیل شده‌اند، زمانی که در معرض فشار قرار می‌گیرند، شکل و ظاهر اولیه آن حالت اصلی خود را از دست می‌دهند. در ضمن در صورت وجود فشار داخلی  لوله بوردن از حالت خمیدگی به حالت کشیدگی تغییر حالت پیدا می‌کنند. لازم به ذکر است بیان کنیم، تمام فشار داخلی و خارجی بر روی نوک لوله اعمال می‌شود، در صورت نبود فشار به حالت اولیه برگشته و فشار براساس عقربه‌ها به نمایش گذاشته می‌شود.

از مزایای اصلی این گیج فشار‌ها؛ می‌توان به حساسیت و دقت بالا در اندازه گیری، کنترل دقیق، محدوده کاری وسیع، قیمت مناسب براساس نوع عملکرد و غیره اشاره نمود.

گیج فشار دیاگرافمی

توسط یک غشاء فشار را به نمایش می‌گذارد.

در این نوع بخش ورودی فشار با بخش داخلی فشار از همدیگر جدا می‌باشند.

از مزایایی این نوع گیج فشار‌ها؛ می‌توان مناسب کنترل فشار پایین، جداسازی فرایند ورودی  سیال، سنسور قوی گیج فشار‌ها و غیره می‌باشد.

 قیمت گیج فشار‌ها

 گیج فشار، مرغوب و با کیفیت را باید از مجموعه ای خریداری کنید، که مستقیما کالا رو از وارد کننده یا تولید کننده خریداری می کند و سپس به بازار مصرف ارائه می نماید. بدین سان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده‌اند.

گیج فشار‌ها؛ براساس مکانیسم و سازه‌های طراحی شده در رنج قیمت ‌های متنوع تولید شده‌اند.

رنج قیمت پرشرگیج‌ها از ۶۰۰۰۰ ریال به بالا می‌باشد. اما امروزه براساس نوسان قیمت‌ها تغییراتی در قیمت‌ها حاصل شده است.

کلام آخر

گیج فشار‌ها؛ مهم‌ترین ابزار‌ها جهت اندازه و کنترل فشار می‌باشند، در این صورت بایست از با کیفیت‌ترین و مرغوب ترین متریال‌ها ساخته شوند، که امروز برترین و پیشرفته‌ترین مدل را می‌توانید در فروشگاه‌های معتبر از جمله فروشگاه ارس رود بیابید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *