علت داغ شدن پمپ آب خانگی

علت داغ شدن پمپ آب خانگی

همانطور که امروزه استفاده از پمپ آب جهت تامین فشار آب واحدهای مسکونی بسیار رایج شده است اما به همان میزان نیز مشکلات و چالش هایی در عملکرد پمپ آب وجود دارد. یکی از مشکلاتی که در این دستگاه بوجود می آید داغ شدن پمپ آب می باشد. زمانی که پمپ آب در حال کار کردن می باشد، اندکی گرم شدن آن طبیعی می باشد اما داغ شدن بیش از حد پمپ آب اتفاقی است که رفع آن امری مهم و ضروری می باشد. علی رغم اینکه پمپ آب خانگی برای پمپاژ آب استفاده می شود و در واقع خود سیال پمپاژ شونده باعث خنک کاری پمپ می شود اما با اینحال دلایل مختلفی می تواند باعث داغ شدن پمپ آب خانگی شود. در این مقاله ارس رود به 8 علت داغ شدن پمپ آب پرداخته خواهد شد و برای رفع هر یک راه حلی ارائه می شود.

8 دلیل داغ شدن پمپ آب خانگی

دلایل متعددی می تواند باعث داغ شدن پمپ آب خانگی شود که برخی ناشی از خرابی در اجزای دستگاه پمپ و برخی دیگر مربوط به تجهیزات جانبی که همراه با پمپ آب نصب می شود. در زیر 8 مورد از علل گرم شدن بیش از حد پمپ آب خانگی توضیح داده شده اند.

1) اتصال در سیستم مدار پمپ

زمانی که جریان برق در مدار برقرار می شود و جریان وارد الکتروموتور پمپ می شود به دلایل گوناگونی احتمال اتصال در سیم پیچ الکتروموتور وجود دارد. در حالت اتصال کوتاه، مسیر جریان برق نیز کوتاه شده و در واقع جریان برق از مقدار سیم کوتاه تری عبور می کند که در نتیجه آن نیم سوزشدن و داغ شدن پمپ را در پی دارد.

2) داغ شدن پمپ آب به دلیل استفاده از دستگاه پمپ آب با کیفیت پایین

استفاده از پمپ بی کیفیت و قلابی که از قطعات داخلی با کیفیت پایین و یا الکتروموتور با سیم پیچی نامناسب تشکیل شده است نیز می تواند مشکلاتی در عملکرد پمپ از لحاظ داغ شدن خارج از معمول در پی داشته باشد. همچنین استفاده از پمپ آب دست دوم یا استوک که قبلا مشکلاتی در کارکرد خود داشته اند و قطعه ای از آن با قطعه ای بی کیفیت تعویض شده است نیز همانند حالت قبلی می تواند مشکل داغ شدن پمپ آب را ایجاد کند.

3) کشیدن بار اضافی از پمپ آب

هرکدام از پمپ های آب دارای ظرفیت و توان حداکثری می باشند که بر روی پلاک روی پمپ درج شده است. ظرفیت پمپ آب براساس متراژ واحد مسکونی و تعداد طبقات ساختمان تعیین می شود. در صورتی که از پمپی با ظرفیتی کمتر از مقدار ظرفیت تعیین شده برای ساختمانی استفاده شود، جهت پمپاژ و افزایش فشار آب واحدها به پمپ بار اضافی وارد می شود. بار اضافی به معنی کشیدن جریان بیشتر و در نتیجه داغ شدن سیم پیچ های الکتروموتور پمپ می شود.

به منظور حل این مشکل بایستی از پمپ با ظرفیت مناسب برای ساختمان استفاده کرد تا از بار اضافی پمپ برداشته و پمپ به حالت عادی خود کار کند.

4) عدم استفاده از مخزن ذخیره آب

نصب مخزن ذخیره آب در سیستم پمپاژ آب خانگی لازم و ضروریست و علاوه بر اینکه از لحاظ قانونی نصب آن واجب می باشد، جهت عدم مکش مستقیم آب از لوله آب شهری و مشکلات کمبود فشار آب نیز استفاده می شود.

در صورت نبود مخزن ذخیره آب، ممکن است فشار آب ورودی کم بوده و پمپ بصورت خشک کار کند و داغ شدن پمپ را منجر شود.

بیشتر بخوانید : پمپ دو پروانه

5) ویسکوزیته بیش از حد

هر پمپ برای پمپاژ سیالات با خواص فیزیکی خاصی طراحی شده است. در صورتی که ویسکوزیته سیال از مقدار تعیین شده در مشخصات فنی پمپ بیشتر باشد، بار پمپ افزایش و فشار داخلی پمپ افزایش و درنتیجه داغ شدن پمپ را در پی دارد.

6) خرابی و شکست یاتاقان پمپ

یاتاقان یا بلبرینگ که وظیفه در تعادل و ترازبودن شفت در پمپ را برعهده دارد، در صورتی که تحت فشار و بار اضافی قرار بگیرد یا در صورتی که روغن کاری دوره ای و مناسب انجام نشود، دچار خرابی و شکستن می شود. از کار افتادن یاتاقان، شفت و در نتیجه پروانه متصل به آن را از ترازبودن خارج و ارتعاش را در پمپ ایجاد می کند. در این حالت پروانه پمپ به بدنه برخورد کرده یا الکتروموتور تحت ارتعاش قرار می گیرد و گیرپاژ شدن و درنتیجه بالارفتن دمای پمپ را در پی دارد.

7) هواگرفتگی پمپ و عدم مکش آب کافی

می دانیم خود سیال پمپاژشونده در پمپ خانگی یعنی آب باعث خنک کاری شده و از داغ شدن پمپ آب تا حدودی جلوگیری می کند؛ اما زمانی که به هر دلیلی در حین روشن بودن پمپ، آب وارد پمپ نشود یا به اندازه کافی نباشد می تواند منجر به گرم شدن پمپ آب شود. از جمله دلایل نبود آب کافی در محفظه پمپ، عدم تنظیم ست کنترل و کلید اتومات است. همچنین وجود نشتی در اتصالات پمپ با لوله ها و هواگرفتگی در پمپ نیز می تواند باعث این اتفاق شود.

8) استفاده از منبع انبساط نامناسب

یکی از اجزای مورد استفاده در سیستم پمپاژ آب خانگی که همراه با پمپ آب نصب می گردد، منبع انبساط یا مخزن تحت فشار است. نصب منبع انبساط برای کنترل تعداد دفعات خاموش و روشن شدن مکرر پمپ و کنترل فشار خروجی از پمپ امری لازم و ضروریست. انتخاب مخزن تحت فشار به طرز صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب درست منبع انبساط، تعیین حجم آن است. در صورتی که از منبع انبساطی با ظرفیت کوچکتر استفاده شود، زمانی که آب قطع شود و پمپ روشن باشد آب منبع به سرعت خالی شده و آب داخل محفظه پمپ کاهش یافته و در نتیجه داغ شدن پمپ آب را در پی دارد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *