علت افت فشار پمپ آب خانگی چیست؟

علت افت فشار پمپ آب خانگی چیست؟

امروزه با گسترش شهرنشینی و وجود تراکم جمعیت در مساحت محدود، خانه ها و ساختمان های مسکونی به صورت چند طبقه ساخته می شوند. افزایش ارتفاع ساختمان ها مشکلات کمبود فشار آب را در واحدهای مسکونی سبب می شود. به منظور رفع کمبود فشار آب از پمپ آب خانگی استفاده می شود. به طور کلی در هر دستگاه برقی امکان مشکل فنی وجود دارد و پمپ نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از مشکلات فنی پمپ نوسان در فشار ایجادی آن می باشد. . وقتی صحبت از افت فشار پمپ آب خانگی می شود منظور کاهش فشار آب خروجی از پمپ آب به علت های مختلف است. زمانی که پمپ آب خانگی روشن باشد اما با این حال فشار آب خروجی از شیرآلات آب کم باشد، احتمالا ایرادی در عملکرد دستگاه پمپ آب یا سیستم پمپاژ آب اتفاق افتاده است که بایستی علت کم شدن فشار آب بررسی و بعد از کشف علت، مشکل رفع گردد. در این مقاله قصد داریم به علل افت فشار پمپ آب خانگی بپردازیم پس با این مقاله ارس رود همراه باشید. همچنین برای اطلاع از قیمت پمپ با کارشناسان فروش در تماس باشید.

8 علت افت فشار پمپ آب خانگی

افت فشار پمپ آب خانگی یا به عبارتی دیگر کاهش فشار خروجی پمپ آب دلایل مختلفی می تواند داشته باشد؛ این علل می تواند ناشی از خرابی پمپ و خلل در عملکرد پمپ آب باشد یا به علت ایجاد مشکلی در سیستم لوله کشی و پمپاژ آب به ساختمان باشد. در ادامه چندین علت کم شدن فشار آب خانگی توضیح داده خواهد شد:

1) گرفتگی یا مسدودی شیرفلکه اصلی

اولین موردی که بایستی بررسی شود، بسته بودن و یا خرابی شیرفلکه اصلی ورودی به ساختمان می باشد. در این حالت چون جلوی جریان آب شهری بسته شده پمپ نیز نمی تواند فشار کافی را تامین کند.

2) وجود نشتی در لوله کشی یا اتصالات

نشتی و هدررفت آب در مسیر لوله کشی یکی از دلایل رایج افت فشار می باشد. در مسیر لوله کشی، لوله ها توسط اتصالات زانویی، سه راهی و … به یکدیگر متصل شده اند. در صورت وجود هرگونه نشتی در بخش اتصالات لوله کشی، انشعابات و شیرآلات پمپ آب با مشکل افت فشار مواجه می شود. به همین دلیل لازم است حتما بعد از لوله کشی کامل ساختمان در زمانی که پمپ در حین کارکردن است وجود یا عدم وجود نشتی را در تمام مسیر بررسی کرد.

3) خرابی قطعات داخلی پمپ آب

خراب شدن هر کدام از اجزا داخلی پمپ از جمله پروانه می تواند عامل خلل در عملکرد پمپ از لحاظ نوسانات فشار باشد. پروانه پمپ وظیفه به گردش در آوردن آب از داخل محفظه به بیرون پمپ و ایجاد فشار را برعهده دارد. در صورت خرابی پروانه مثلا شکست یکی از پره های پروانه در فشار ایجادی پمپ خلل ایجاد و فشار دچار نوسان می شود. همچنین اگر بطور کلی پروانه از کار بیوفتد دیگر حجم سیال داخل محفظه نمی تواند جابجا شود و فشار دچار افت محسوسی می شود.

به منظور جلوگیری از خرابی هر دستگاهی، لازم است نگهداری درست و به موقع و بررسی های دوره ای انجام گیرد. برای جلوگیری از استهلاک پمپ آب به مرور زمان و خرابی آن و در پی آن افت فشار پمپ آب، تعمیر و نگهداری دوره ای پیشنهاد می شود. یکی از بخش های نگهداری آن، روغن کاری پمپ آب خانگی است.

4) خرابی یاتاقان پمپ

یاتاقان یا بلبرینگ قطعه ای مکانیکی در پمپ می باشد که باعث حرکت دورانی روان تر و ترازتر شفت پمپ می شود. پروانه بر روی شفت سوار می شود و بنابراین چرخش بدون مشکل پروانه به سالم بودن یاتاقان وابسته است. در صورتی که یاتاقان بطور مناسب و دوره ای روانکاری نشود و خشک کار کند، در چرخش پروانه خلل ایجاد می شود و در نتیجه فشار لازم سیال تامین نمی شود و افت فشار در پمپ را شاهد خواهیم بود.

5) هواگرفتگی پمپ آب

در صورت وجود هوا در پمپ آب و عدم پمپاژ همراه با آب توسط پمپ، این هوا در محفظه محبوس شده و درنتیجه در عمل پمپاژ پمپ خلل ایجاد شده و افت فشار در پمپ آب خانگی اتفاق می افتد.

6) رسوب گرفتن پمپ

وجود رسوب، املاح و ذرات ریز در آب شهری خیلی از مناطق و شهرها قابل مشاهده است. در صورتی که از فیلتر قبل از ورودی به پمپ استفاده نشده باشد، به مرور زمان در قسمت های مختلف پمپ امکان رسوب گرفتن وجود دارد. رسوب گرفتن نیز خود نوعی گرفتگی در مسیر پمپ می باشد و کاهش فشار را در پی دارد.

به منظور جلوگیری از افت فشار ناشی از رسوب گرفتن پمپ بهتر است به صورت دوره ای دستگاه پمپ را چک و رسوبات را پاک کرد. جنس لوله و اتصالات مسیر لوله کشی نیز در رطوبت گیری و جذب رسوبات به دیواره داخلی لوله موثر است و بهتر است از لوله های با کیفیت و از آلیاژهای مناسب استفاده شود.

7) مسدودی عَلَم شیر آب

گاهی اوقات در بعضی از خروجی های آب مشکل کاهش فشار مشاهده می شود، در چنین مواقعی احتمالا صافی شیر به دلیل رسوبات و املاح گرفته است که برای رفع آن از محلول های بازکننده رسوب می توان استفاده کرد.

8) باز بودن تعداد زیاد خروجی مسیر آب (شیر) بطور همزمان

در صورتی که گاهی اوقات و در زمان های خاصی مشکل افت فشار آب اتفاق می افتد، علت آن می تواند باز بودن و استفاده هم زمان از چند خروجی آب در ساختمان باشد. البته در صورتی که حجم منبع انبساط به درستی انتخاب شود این مشکل اتفاق نخواهد افتاد. جهت اطلاع از نحوه انتخاب مخزن تحت فشار می توانید مقاله مذکور را مطالعه کنید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *