روغن کاری پمپ آب خانگی

روغن کاری پمپ آب خانگی

میزان مصرف هر دستگاه برقی و مکانیکی و زمان روشن بودن آنها برای هر کدام متفاوت است. بسته به سطح کاربری آن دستگاه، کار کردن دستگاه می تواند از چند ثانیه تا چند ساعت در روز اتفاق بیوفتد. پمپ آب خانگی دستگاهی است که ممکن است تا چند ساعت در روز روشن باشد. از آنجایی که استفاده از آب در ساختمان های مسکونی به منظور شستشو، استحمام، آشامیدن و … بکار می رود و استفاده روزانه از آب زیاد است، بنابراین کارکرد پمپ آب خانگی نیز به همان میزان زیاد بوده و به مرور زمان می تواند استهلاک و خرابی پمپ را در پی داشته باشد.

یکی از کارهایی که برای جلوگیری از استهلاک پمپ آب به خاطر کارکرد زیاد آن باید انجام داد، روغن کاری پمپ آب خانگی است که بصورت دوره ای انجام می شود. روغن کاری پمپ آب یکی از فرآیندها تعمیر و نگهداری پمپ محسوب می شود که اگر به درستی و در زمان درست اتفاق بیوفتد در طول عمر و عملکرد صحیح پمپ آب خانگی و در پی آن کاهش هزینه های مربوط به تعویض پمپ تاثیر گذار است. در این مقاله ارس رود به آموزش روغن کاری پمپ آب خانگی و انواع روغن مورد استفاده در پمپ آب پرداخته خواهد شد.

اهمیت روغن کاری پمپ آب

پمپ آب خانگی جز وسیله هایی است که استفاده مداوم از آن منجر به استهلاک می شود و برای جلوگیری از این اتفاق بایستی یک سری اصول مربوط به تعمیر و نگهداری پمپ را انجام داد. روغن کاری پمپ آب یکی از موارد مربوط به نگهداری پمپ است که از اهمیت بالایی برخوردار است؛ از آن جهت که انجام به موقع آن و رعایت اصول آن در کارایی پمپ آب و هزینه های جانبی تاثیرگذار است. روغن کاری پمپ مختص پمپ آب خانگی نمی شود بلکه برای انواع پمپ انجام می شود. از پمپ آب خانگی گرفته تا پمپ های کشاورزی، نیمه صنعتی و صنعتی نیاز به روغن کاری برای جلوگیری از خرابی دارند. نحوه انجام روغن کاری پمپ آب کار خیلی سخت و پیچیده ای نیست و شامل چند مرحله است که در ادامه این مقاله به آن می پردازیم.

بیشتر بخوانبد : پمپ آبنما

مراحل و نحوه روغن کاری پمپ آب خانگی

جهت آموزش مراحل انجام روغن کاری پمپ آب در ابتدا باید گفت که در بیشتر پمپ سانتریفیوژ و پمپ هایی که از پروانه برای به جریان انداختن سیال استفاده می کنند، نحوه روغن کاری به همین صورتی است که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

  • بررسی نوع و مدل پمپ آب: در ابتدا باید با خواندن دفترچه راهنمای پمپ از اینکه آیا پمپ آب مورد استفاده نیاز به روغن دارد یا نه مطلع شد. بطور خاص بعضی از پمپ های آب احتیاج به روغنکاری ندارند. همچنین در دفترچه پمپ، نوع روغن کاربردی برای آن پمپ و فواصل زمانی عمل روغنکاری توضیح داده می شود.
  • انتخاب نوع روغن مناسب: بطور کلی دو نوع روغن به منظور روغن کاری پمپ آب استفاده می شود. یکی روغن های موتوری با درجات ویسکوزیته مختلف و دیگری گریس. البته نوع روغن در دفترچه سازنده پمپ ذکر شده است. هر نوع روغنی با توجه به میزان کارکرد پمپ، درجه سیال پمپاژشونده و سرعت دور موتور به دوره تعویض مشخصی نیاز دارد که سازنده نوع روغن پمپ آب را مشخص می کند.
  • خاموش کردن پمپ: در این مرحله بایستی پمپ را از پریز برق کشیده و از قطع بودن اتصال برق اطمینان حاصل کرد؛ چرا که در زمان روغنکاری درصورت اتصال کردن برق ممکن است خسارات جبران ناپذیری اتفاق بیوفتد.
  • خارج کردن روغن قبلی: در پمپ های آب معمولا یه پیچ برای شارژ و دشارژ روغن وجود دارد که در بالای پمپ قرار دارد. در ابتدا پیچ روغنکاری را باز کرده و زیر آن ظرفی قرار داده تا روغن قبلی خالی شود.
  • اضافه کردن روغن جدید: بعد از تخلیه کامل روغن قبلی، نوبت به مرحله اضافه کردن روغن جدید از قسمت حفره شارژ روغن در پمپ است. میزان روغنی که بایستی در محل قرارگیری روغن در پمپ استفاده شود معمولا توسط سازنده در دفترچه آن ذکر شده است.
  • بستن پیچ روغن و روشن کردن پمپ: در انتها که از شارژ درست روغن اطمینان حاصل شد، پیچ محل روغن کاری را بسته و دوشاخ پمپ را به پریز زده و پمپ روشن می گردد.

انواع روغن مورد استفاده در روغنکاری پمپ آب

جهت روغن کاری پمپ آب نوع روغن مورد استفاده مهم است. اینکه قرار است چه مقدار از پمپ استفاده شود و پمپ در چه دور موتوری کار می کند و همچنین دمای سیال پمپاژ شونده چقدر است و روغن بین قطعات متحرک پمپ به چه دمای ماکزیممی می رسد همه جز مواردی است که در انتخاب نوع روغن پمپ آب موثر هستند. روغن بایستی علاوه بر خاصیت روانکاری، قابلیت خنک کنندگی و انتقال حرارت خوبی داشته باشد. قبلا در مقاله تعویض روغن پمپ کف کش درباره نوع روغن هایی که در این پمپ استفاده می شود توضیح داده شد.

در اینجا نیز باید گفت، دو نوع روغنی که در پمپ آب به منظور روغن کاری استفاده می شود، روغن های موتوری با گریدهای مختلف و گریس است. روغن با گریدهای ویسکوزیته مختلف در پمپ هایی با دور موتور بالاتر استفاده می شود اما از گریس برای پمپ هایی با دور موتور پایین که دمای قطعات متحرک کمتر هست، بکار می آید.

جمع بندی: روغن کاری پمپ آب از جمله فرآیندهای تعمیر و نگهداری پمپ محسوب می شود که برای افزایش بازدهی پمپ آب، استهلاک کمتر و درنتیجه کاهش هزینه های مربوط به خرابی و تعویض پمپ انجام می شود. همانطور که انتخاب پمپ آب خانگی برای مصرف بهینه برق، کارکرد صحیح و رفع نیاز اصلی تامین آب لازم است و در مرحله بعد از آن نصب پمپ آب خانگی با مخزن بایستی به درستی صورت بگیرد، لازم است تا روغن کاری پمپ آب نیز به درستی و مطابق با مراحل مشخص انجام شود. در این مقاله ارس رود به روغنکاری پمپ آب پرداخته و مراحل آن توضیح داده شد، همچنین انواع روغن مورد استفاده در روغن کاری پمپ نیز ذکر شد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *