تفاوت موتور پمپ بنزینی با نفتی بنزینی

تفاوت موتور پمپ بنزینی با نفتی بنزینی

اساساً در مکان هایی که برق شهری یا صنعتی موجود نباشد از موتور پمپ بنزینی ، نفتی و یا گازوئیلی استفاده می شود. بدیهی است که به خاطر توان محدود موتور پمپ ها ، مقدار هد و دبی آنها نیز محدود است. استفاده از موتور بنزینی و دیزلی در مناطق کشاورزی و دور افتاده کاربرد زیادی دارد و با توجه به هزینه کمتر برای تولید انرژی استفاده از موتور پمپ ها امروزه رواج بیشتری یافته است. در حقیقت موتور پمپ وسیله ای است که انرژی فسیلی را به انرژی الکتریکی و سپس مکانیکی تبدیل می کند. ترکیب یک موتور سوختی با پمپ را موتور پمپ می نامند.

موتور پمپ بنزینی بهتر است یا موتور پمپ نفتی بنزینی؟

این موضوع از چند دیدگاه قابل بررسی است. قیمت موتور پمپ بنزینی کمتر از موتور پمپ نفتی بنزینی است پس سرمایه گذاری اولیه کاهش خواهد یافت. از طرفی ، هزینه بنزین در مقایسه با نفت بیشتر است ، پس هزینه های بهره برداری موتور پمپ نفتی بنزینی کمتر است. به لحاظ کارکرد هر دوی این موتورپمپ ها دارای کاربرد یکسان بوده و مقدار هد و دبی در هر دو موتورپمپ توفیق زیادی نمی کند.

تفاوت موتور پمپ بنزینی با نفتی بنزینی

عموماً موتور پمپ ها در بازار ایران به انواع یک ، دو ، سه و چهار اینچی تقسیم بندی می شود. عموماً موتور پمپ از جنس آلومینیوم ساخته می شود تا وزن کمتری داشته باشد.

  • موتور پمپ بنزینی به دلیل کوچکتر بودن موتور، در مقایسه با انواع نفتی و دیزلی ، دارای وزن کمتری است و راحت تر میتوان جابجا کرد. موتور پمپ بنزینی 1 ، 2 ، 3 و 4 اینچ در سایت ارس رود موجود است.
  • علاوه بر وزن سبک تر موتور پمپ بنزینی، تعمیرات آسانتر و هزینه تعمیر کمتری نسبت به موتور پمپ دیزلی دارد.
  • همچنین متوسط طول عمر و کارایی موتور پمپ بنزینی بیشتر از دیزلی است.

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا موتور پمپ بنزینی روبین طول عمر بیشتری دارد در حالی که دور موتور بنزینی و دیزلی حدود 3000 تا 3600 دور است و بین دیزلی و بنزینی یکسان است؟ نکته این است که ضریب تراکم موتور پمپ بنزینی روبین بین 8 تا 10 است و این در حالی است که ضریب تراکم در موتور پمپ دیزلی ( مثلاً موتور پمپ دیزلی لیو ) بین 14 تا 17 است. ضریب تراکم بیشتر در موتور بنزینی به معنی فشار بیشتر به اجزای موتور بوده و به همین دلیل است که اکثر موتورهای دیزلی را بزرگتر از موتور بنزینی هم توان خود می سازند تا طول عمر بیشتری داشته باشد.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *